wtorek, 28 października 2014

Smocze opowieści, część pierwsza

Dawno, dawno temu zaczęło się od...babeczek.
A właściwie od ich upieczenia. 
                                                
Krok 1: miksowanie składników

        Krok 2:  zespołowe ścieranie marchewek :) 

Krok 3: Mieszanie ciasta i startych marchewek


Foremki oczekujące na pyszne wypełnienie ;)

Punkt kulminacyjny!

Pierwsza degustacja zaliczona na szóstkę ! 

17 października 2014 roku zebraliśmy smoczą ekipę do zadań specjalnych i postanowiliśmy zrobić coś dla mieszkańców, aby zachęcić ich do odwiedzenia Centrum Kultury Teatr Baza na dolnym Mokotowie. W tym celu nasze smocze gospodynie upiekły marchewkowe babeczki (bo w końcu kto nie lubi pysznych, domowych wypieków?) z którymi wybraliśmy się na krótką wycieczkę po okolicy głosząc dobrą nowinę ;)
Chodziliśmy od sąsiada do sąsiada, od drzwi do drzwi, obdzielając każdego pyszną babeczką i opowiadając o szerokiej ofercie zajęć, które są dostępne dla każdego sieleckiego mieszkańca (i nie tylko). Mówiliśmy też o inicjatywach planowanych w przyszłości, a także kierowaliśmy do naszych sąsiadów prośby o to, aby odwiedzali nas w naszym Centrum i składali propozycje zajęć bądź działań jakie można by dla nich zorganizować (zgodnie z ich zainteresowaniami).
Reakcje były przeróżne, niektórzy byli zdezorientowani, inni zawstydzeni, jeszcze inni nieufni wobec naszych niespodziewanych odwiedzin u progu ich domów. Jednak znalazło się także szerokie grono mieszkańców zachwyconych i wdzięcznych za zaproszenie. Rozmowy z mieszkańcami Sielc były bardzo budujące, usłyszeliśmy wiele ciepłych słów wyrażających aprobatę dla naszych działań, a także obietnice, że na pewno zainteresują się Bazą i nas odwiedzą.
Można więc powiedzieć, że osiągnęliśmy nasz pierwszy, mały sukces. Teraz wiemy, że nie możemy zawieść naszych sąsiadów i zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby żyło im się lepiej w miejscu, w którym żyją i mieszkają od lat. Naszym celem jest sprawić, aby mieszkańcy mieli szansę stać się wielką, sielecką rodziną: by czuli się bezpieczniej i lepiej w otoczeniu znajomych osób, z którymi będą mogli nawiązać bliższe znajomości i spędzać razem czas podczas ulubionych zajęć. Zależy nam na integracji lokalnej społeczności oraz na współpracy, która może być początkiem fantastycznej przygody i wymiany wzajemnych doświadczeń: tych codziennych, ale również artystycznych i hobbystycznych.
Wszystkich zainteresowanych ofertą zajęć w Centrum Kultury Teatr Baza zapraszamy na stronę internetową Teatru Baza.
Chcemy jednak zastrzec, że jest jeszcze wiele inicjatyw, które stopniowo będziemy wprowadzać w życie. Jeżeli chcecie być na bieżąco, śledźcie naszego bloga, stronę Teatru Baza oraz fanpage Teatru Baza na Facebooku.

ZAPRASZAMY!

SMOK i przyjaciele :)

Co się dzieje? Co się dzieje?

Sielecki Mobilny Ośrodek Kultury ruszył powoli, jak żółw ociężale... I tak się rozpędził, że ciężko go zatrzymać! W samym Centrum Kultury Teatr Baza odbywa się cała masa zajęć i spotkań a SMOK wyszedł z jaskini, by z ciasteczkami przywitać sąsiadów. 


O tym jak nas witano, czym częstowano oraz jakie były groźne, smutne i zabawne komentarze, już wkrótce! A niedługo zawitamy do kolejnych domów. Spotykamy się w każdy piątek o 16.00 w Bazie, by jak przystało na wzorowe miejskie gospodynie wspólnie piec, rozmawiać i poznawać mieszkańców. Jeśli chcesz się przyłączyć, to śmiało! Pisz na smoksielecki@gmail.com.

A jak już jesteśmy przy jedzeniu, to nie mogę się powstrzymać by nie wspomnieć, że od przyszłego tygodnia ruszamy ze składkowymi obiadami. 


Ktoś przynosi ziemniaki, ktoś przynosi marchewkę... I wspólnie gotujemy, rozmawiamy i ucztujemy. Bo wspólny stół to więcej niż jedzenie!
Prowadząca: Olga Ślepowrońska
Każdy wtorek 13.00 – 17.00
Start:  4 listopada
Odpłatność: coś do wspólnego garnka
Uczestnicy: każdy kto ma na to ochotę 

Gdzie: Centrum Kultury Teatr Baza, ul. Podchorążych 39

Jak każdy wie, Sielce to królestwo warzywniaków. Dlatego niebawem rozpoczynamy cykl "Ballada Jarzynowa", czyli rozmowy ze sprzedawcami i ich przepisy na przetwory:




Kto spragniony strawy dla ducha niech wie, że na przełom grudnia i stycznia szykują się w Bazie dwie wystawy. Jedna to pokaz tego jak dzieciaki z różnych kultur (w tym krajów ogarniętych wojną) wyrażają emocje. Odzew już pierwszego dnia trochę przerósł nasze oczekiwania.

Druga wystawa będzie przedstawiała portrety Sielczan. Zrobi je artystka Izabela Pia Szumen. 

A 25 października odbył się u nas wernisaż wystawy Jacka Wajszczaka pt. "Część wspólna".



Jakie są Sielce widziane oczami mieszkańców? Jak kształtowała się nasza dzielnica, jakie łączą się z nią wspomnienia? Co tworzy jej tożsamość? O tym wszystkim rozmawialiśmy w sobotę. I będzie ciąg dalszy!

A po świętach szykuje się jeszcze sąsiedzkie kolędowanie. Może powstanie z tego chór sąsiedzki?  

Dajesz, SMOKU!